Ахмети по лидерската средба: Следната недела ќе го договориме датумот за избори

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, по лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека дискусиите биле многу плодни и детално ја анализирале состојбата во земјата.

„Ние сме во воена состојба со невидлив пријател, тоа е коронавирусот. А во воена состојба збор имаат генералите, во ситуацијава тоа се здравствените експерти. Мерките што ги препорачаа останува да се почитуваат. Ќе го почекаме нивното мислење, а со тоа останува следната недела да имаме уште една лидерска средба и да се договориме за датумот за избори“,

Претходно изјави за медиумите дадоа и лидерите на Алтернатива и Алијанса за Албанците, Африм Гаши и Зијадин Села.

Тие порачаа дека во определувањето датум за избори треба да се води грижа за здравјето на граѓаните.

Гаши посочи дека е договорено наредната недела повторно да има средба на лидерите, а за избори да се обратат до ОБСЕ/ОДИХР за да прашаат за тоа дали и кога ќе може се обезбедат набљудувачи, како и да се обратат до ДИК во врска со организирањето.