Велика Британија ќе воведе задолжителен карантин од 14 дена за сите што влегуваат во земјата

Велика Британија планира да воведе задолжителен карантин во траење од 14 дена за карантински скоро сите кои пристигнуваат во земјата.

Со цел да се избегне вториот бран на епидемијата на вирусот корона, објави во „Тајмс“.

Во извештајот се наведува дека премиерот Борис Џонсон, во своето обраќање пред нацијата во недела, ќе рече дека патниците што влегуваат во земјата, вклучително и Британците кои се враќаат од странство, ќе треба да се изолираат две недели, пренесува BBC.

Според извештајот, според мерките што најверојатно ќе стапат на сила на почетокот на јуни, патниците ќе треба да ја наведат и адресата каде ќе се изолираат по пристигнувањето.

„Овие мерки ќе помогнат да се заштити британската јавност и да се намали преносот на вирусот , соопштил владин извор.

Инаку, бројот на починати од Ковид -19 во Велика Британија се зголеми на 31.241.