Земјотрес со јачина од 6 степени на грчкиот остров Крит

Силен земјотрес нешто пред 15 часот е регистриран на грчкиот остров Крит.

Според сеизмолошките опсерватории, земјотресот бил со магитуда од 6 степени по рихтер, а епицентарот со длабочина од 10 километри.