Кина без починати од Ковид-19 цели три недели

0
31

Здравствените власти во Кина, каде избувна пандемијата на новиот коронавирус, денеска пријавија само еден новоинфициран случај. Веќе три недели во земјата пак, нема нови смртни случаи како последица од Ковид-19.

Националната здравствена комисија соопшти дека 395 луѓе се на лекување во болница, додека 949 се наоѓаат во изолација и се под надзор како сомнителни или по позитивно тестирање, иако немаат никакви симптоми.

Најновите бројки доаѓаат во момент кога Кина возвраќа на обвинувањата од американскиот државен секретар Мајк Помпео и од останатите во администрацијата дека пандемијата можеби е создадена во лабораторија во централнокинескиот град Вухан, каде вирусот првпат е откриен во декември минатата година.