Помпео: Северна Кореја веројатно „случајно“ пукала преку границата

epa07888358 US Secretary of State Mike Pompeo attends the launch of a Vatican - US Symposium on Faith-Based Organizations (FBOs), in the Vatican, 02 October 2019, as part of Pompeo's four-nation tour of Europe. EPA/ANDREA SOLARO / POOL

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави во неделата дека севернокорејските војници веројатно случајно стрелале кон јужнокорејскиот пограничен пункт, по што војската на југот возвратила на огнот.

Севернокорејските и јужнокорејските погранични единици во неделата рано утрото рамениле оган во пограничната демилитаризирана зона, со што се подигнаа тензиите на Корејскиот полуостров, ден откако севернокорејските државни медиуми објавија дека лидерот Ким Џонг-ун присуствувал на отворање на фабрика што беше неговото прво појавување во јавноста по 11-ти април.

Јужна Кореја возвратила на истрелите од севернокорејската страна, соопшти команданта во Сеул. Информации и коментари за инцидентот во кој немало настрадани засега нема од страна на официјален Пјонгјанг.

„Мислиме дека тоа е случајно. Јужнокорејците возвратиле. Засега можеме да кажеме дека немало загуби на ниедна страна“, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за телевизиската мрежа ABC News.