Хрватскиот министер за одбрана поднесе оставка по падот на воениот авион

„Од денес, поднесувам оставка од позицијата вицепремиер и министер за одбрана“, рече Крстичевиќ на вонредната прес-конференција, додавајќи дека несреќата ќе биде истражена. Тој пред новинарите изјави дека не го информирал премиерот Андреј Пленковиќ за оставката.

Попладнево се урна воен авион , а во несреќата загина инструктор за летање и воен пилот почетник.