Без маска 633 лица, решенија за изолација за 336 граѓани

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија на 336 лица им се издадени решенија за изолација, а 175 лица потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници се извршени контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што се евидентирани четири лица кои не ја почитувале мерката за изолација, соопштија денеска од Министерството за внатрешни работи (МВР).

По однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 633 прекршоци. Во таа насока, од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 16.127 прекршоци за неносење лична заштита, напиша министерот Наќе Чулев на неговиот Фејсбук профил

Во координација со Државниот пазарен инспекторат во текот на изминатото деноноќи извршени се 337 контроли во објекти при што евидентиран еден објект коj не ги почитувал одлуките на Владата.

Во државен карантин, пишуцва Чулев, се спроведени вкупно 60 лица.

Тој уште еднаш апелира до сите граѓани да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот и сите заеднички да придонесеме што побрзо животот да биде вратен во нормала.