Во Кина најголем број на новозаразени со Ковид-19 од средината на април

epa08482081 Men wearing protective face masks load a scooter with meat next to the closed Xinfadi market building in Fengtai district, Beijing, China, 13 June 2020. One of Beijing's largest markets, Xinfadi in Fengtai district, was shut down on 13 June, and the district placed under lockdown following the confirmation of new domestic coronavirus cases. EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Во Кина потврдени се 57 случаи на Ковид-19, од кои 36 во Пекинг, соопшти денеска кинеската Национална здравствена комисија.

Тоа е најголем број на новозаболени од средината на април.

Во Пекинг вчера беше затворен пазар за храна и беа ставени во карантин 11 квартови околу пазарот, откако над 50 луѓе беа попзитивни на новиот коронавирус. Новозаболените го посетиле пазарот , што се наоѓа во југоисточниот дел на Пекинг.

Во Кина досега со Ковид-19 се инфицирале 83.132 луѓе, од кои 4.634 починале.