Тешки кражби во повеќе манастири во демирхисарско

На 06.06.2020 во 09,46 часот во СВР Битола, било пријавено дека во период од 03.06 до 06.06.2020, непознати лица влегле внатре и извршиле тешка кражба во манастирот„Успение Пресвета Богородица“ во атар на с.Суводол, во манастирот„Св.Тома“ во атар на с.Граиште, и во црквата„Константин и Елена“ во атар на с.Вардино-Демир Хисар, при што одзеле пари.

Се преземаат мерки за расчистување на случаите, стои во соопштението од МВР.