Листа на пратеници на ДУИ, Алијанса за Албанците/Алтернатива, Левица и на ДПА кои ќе влезат во новиот собраниски состав

Државната изборна комисија вчера ги соопшти првите неофицијални резултати од изборите. Според нив, коалицијата на СДСМ и Беса освои 46 мандати, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 44 пратеници, ДУИ 15, Алијанса за Албанците и Алтернатива 12, Левица освои 2 пратеника и ДПА 1 пратеник.

Ова се имињата на новите пратеници од ДУИ, Алијанса за Албанците/Алтернатива, Левица и ДПА по изборни единици:

ИЕ1

ДУИ

Изет Меџити

Арбен Зибери

Алијанса за Албанците/Алтернатива

Скендер Реџепи

Абдула Салиу

Левица

Димитар Апасиев

ИЕ2

ДУИ

Арбер Адеми

Берат Ајдами

Алијанса за Албанците/Алтернатива

Африм Гаши

Ељми Азири

Сафије Садики Шаини

ИЕ3

Левица

Борислав Крмов

ИЕ5

ДУИ

Талат Џафери

Исмаил Јахоски

Арбана Пашоли

ИЕ6

ДУИ

Али Ахмети

Фљорин Бесими

Арта Билали-Зендели

Насер Нуредини

Бајрам Реџепи

Вјолца Адеми

Бајрам Кадрија

Алијанса за Албанците/Алтернатива

Зиадин Села

Атнан Незири

Илире Даути

Хусни Исмаили

Халил Снопче

Артина Ќазими

ДПА

Медух Тачи