Нови 78 случаи на Ковид-19, починаа 5 пациенти

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 26

-Куманово 4

-Дебар 1

-Штип 17

-Тетово 9

-Струга 3

-Битола 1

-Охрид 1

-Гостивар 5

-Крива Паланка 1

-Кочани 1

-Пробиштип-3,

-Виница 1

-Свети Николе 5

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово и еден пациент од Струга.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица од:

-Скопје 72

-Куманово 53

-Штип 20

-Прилеп 4

-Тетово 10

-Велес 1

-Гостивар 5

-Пробиштип 2

-Ресен 4

-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 68.059 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7124, бројката на оздравени пациенти е 3199, на починати е 346, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3579.