Вучиќ на работен ручек со Ердоган, следува состанок во четири очи

Претседателот на Србија Александар Вучиќ се состана денеска во Истанбул со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Вучиќ и Ердоган разговараат тет-а-тет, а работниот ручек почна нешто по 13.30 часот.

Вучиќ во пресрет на состанокот со Ердоган изјави дека за Србија е важно да има одлични односи и комуникации со Турција, зошто станува збор за една од сите најважни сили во светот.
https://www.instagram.com/buducnostsrbijeav/?utm_source=ig_embed
Темите на состанокот, како што најави, ќе бидат сите „горливи прашања“, како и економските теми. Прецизираше дека ќе го замоли турскиот колега за поддршка за една индустриска зона во Србија, бидејќи постојат турски компании заинтересирани да ја развијат, но е потребна поддршката од турскиот претседател.

Покрај ова, теми ќе бидат и односите во Медитеранот, но и договорот потпишан во Вашингтон.

– Често се гледаме и важно е за Србија да има добра, одлучна комуникација со Турција. Тоа е единствена од најважните регионални сили во светот, но и единствена со сила која е се поважна во светски рамки, а нивниот демографски, економски, културен и секој друг потенцијал е огромен, рече претходно денеска Вучиќ.