За еден ден МВР казни 437 граѓанин за неносење маска на лицето

Catholic faithful wear face masks as they arrive in St. Peter's Square at the Vatican for the weekly general audience on February 26, 2020. (Photo by Tiziana FABI / AFP) (Photo by TIZIANA FABI/AFP via Getty Images)

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице полицијата поднела 437 прекршочни пријави.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.