Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 5.2 степени според Рихтер беше регистриран кусо пред два часот по полноќ во морскиот дел меѓу вториот и третиот крак на Халкидики, а беше почувствуван и на Света Гора за време на бдението по повод Крстовден, јави дописничката на МИА од Атина.

Епицентарот на силниот земјотрес, во кој нема повредени, беше на 22 километри југозападно од Атос.