Вирусот зема замав, во Франција над 30 000 заразени , во Бразил над 700 починати

Ова е прв пат од почетокот на тестирањето во земјата, Франција да регистрира повеќе од 30.000 заболени од коронавирус соопшти јавната здравствена служба. За последните 24 часа има 30.621 нов случај, во споредба со 22.591 за претходниот ден.

 

Бројот на пациенти на одделите за интензивна нега беше 1.750, што е зголемување за 77 на ден. 88 починале за 24 часа. Францускиот претседател Емануел Макрон вчера нареди полициски час во Париз и во осум други поголеми градови каде што иВо последните 24 часа во Бразил од корона вирус починаа 713 пациенти, а потврдени се 28.523 нови случаи.

 

Според податоците на Министерството за здравство, досега во таа земја починаа 152.460 луѓее, пренесе Ројтерс.

 

По бројот заразени Бразил е зад САД со 5,1 милион луѓенфекцијата е раширена.