Во Македонија помалку заразен, ама и помалку тестови

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 96
-Куманово 5
-Штип 7
-Прилеп 1
-Тетово 19
-Велес 2
-Битола 1
-Кавадарци 1
-Гостивар 6
-Гевгелија 1
-Струмица 8
-Крива Паланка 2
-Радовиш 2
-Кочани 10
-Берово 6
-Виница 5
-Делчево 4
-Неготино 1

Починати се 5 лица, пациент од Тетово (67г), Струмица (87г), Крива Паланка (68г) и двајца пациенти од Кочани (70 и 73г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 107 оздравени пациенти од:
-Скопје 44
-Куманово 2
-Штип 3
-Прилеп 7
-Тетово 6
-Струга 2
-Битола 2
-Охрид 1
-Кавадарци 2
-Гостивар 1
-Гевгелија 1
-Струмица 5
-Радовиш 1
-Крушево 1
-Кочани 8
-Пробиштип 1
-Берово 4
-Валандово 2
-Делчево 1
-Свети Николе 9
-Кичево 1
-Ресен 2
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 208.669 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21113, бројката на оздравени пациенти е 16301, на починати е 797, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4015. Денес се евидентира еден контролен тест.