Кривични пријави за кичевчани кои не почитувале решение за изолација

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против М.М.(46) с.Зајас, кичевско, поради постоење основано сомение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

На 17.10.2020 во 12.20 часот, во с.Зајас, М.М., при контрола не бил затекнат во неговиот дом, со што не ја почитувал владината Уредба и не постапил согласно Решението со одредена мерка изолација во домашни услови.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Р.Р.(23), со престојувалиште во Кичево, поради постоење основано сомение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.