Помошта од НАТО за борба против ковид-19 пристигнува во Скопје

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерот за здравство Венко Филипче денеска на Меѓународниот аеродром Скопје ќе ја примат донацијата од 60 респиратори од НАТО. Министерот Филипче деновиве рече дека помошта ќе да биде дистрибуирана меѓу јавните здравствени установи во согласност со потребите, експертизата и бројот на пациенти кои се лекуваат.

НАТО со нов пакет помош за Македонија од 1, 4 милиони евра

За време на посетата на премиерот Зоран Заев, во седиштето на НАТО во Брисел, на 8 октомври, беше објавено дека Алијансата ќе испрати нов пакет помош вреден приближно 1,4 милиони евра, кој вклучува 60 респиратори и друга неопходна опрема за борба против вирусот. Филипче посочи дека Северна Македонија се соочува со „многу силен бран на вируси, што е состојба што значително ги оптеретува сите сегменти на здравствениот систем“ и најави зголемување на дневниот број на тестови.