Руски тенкови пристигнуваат во Србија (ВИДЕО)

На воениот аеродром Батајница во Белград пристигна првата пратка од тенковите што Русија ги донира за Србија. Тие се дел од контингетот од 30 тенкови Т-72МС, што се руска донација за Србија.

Како што изјави поранешниот министер за одбрана, Александар Вулин, Србија тенковите Т-72 ги доби како донација во рамките на воено-техничкиот договор постигнат меѓу претседателите Александар Вучиќ и Владимир Путин.

Освен овие тенкови, Како дел од овој договор, Србија од Русија доби и 30 оклопни возила БРДМ-2, од кои некои веќе се пристигнати во Србија. овие оклопни возила, како и тенковите, се модернизирани пред да и бидат доставени до Војската на Србија.

Рускиот воен експерт Фјодор Болдирев оцени дека тенковите Т-72 што ги доби Србија имаат заедничка база на советскиот Т-72, но и неколку заеднички нови компоненти и агрегати од руско производство, што ќе ја олесни заедничка експлоатација во Србија.

За условите на Балканот на Србија не и требаат посовремени тенкови, имајќи ги предвид слабостите на армиите на соседните земји – вели Болдирјов за Спутник.

Како дел од воено-техничката соработка, Србија набави и авиони МиГ-29, хеликоптери Ми-17 и Ми-35 и системи за против-воздушна одбрана „Панцир“.