Формула 1 се согласи за трка во Рио

Формула 1 и организаторите на трката во Рио де Жанеиро постигнаа договор. Шефот на шампионатот Чејс Кери испрати писмо со потврда до гувернерот на државата Рио де Жанеиро, објави „О’Диарио“.

Во него се вели дека Ф1 е подготвен да додели Гран при на новата патека веднаш штом добие одобрение од властите.

За да се потврди трансферот на сцената, потребна е дозвола од комисиите кои се одговорни за животната средина. Од која година бразилското „Гран при“ ќе го напушти Сао Паоло, сè уште не е пријавено.

MИА