Јанша го поддржа Трамп: На светот му треба силен американски претседател

Словенечкиот премиер Јанез Јанша отворено го поддржа американскиот претседател Доналд Трамп во борбата за нов претседателски мандат, велејќи дека тој е подобро решение за светот од неговиот демократски противкандидат Џо Бајден.

„Ние ги почитуваме тешките лични трагедии во животот на Џозеф Бајден и некои од неговите стари политички достигнувања, но ако тој биде избран сега, ќе биде еден од најслабите американски претседатели во историјата, во време кога на слободниот свет му се потребни посилни САД од кога било“, напиша тој на Твитер.