Почина српскиот патријарх Иринеј

Постојан конзилиум лекари, во присуство на доктори и од Русија ја следеа состојбата на патријиархот, тој имаше проблеми со дишењето.

Деновие дел од српските медиуми пишуваа дека тој е приклучен на апарати и се бори за живот. 90-годишниот патријарх беше хоспитализиран пред две недели, откако при редовна контрола му беше утврден ковид-19.

Во петокот, 20 ноември 2020 година, во 07:07 часот во Воената болница Ковид „Карабурма“ во Белград, Неговата Светост Архиепископот Пеќски, Митрополит Белградско-Карловачки и Патријархот на Србија г. Иринеј (Гавриловиќ), информираше Српската православна црква.