Почнаа истрагите за смртта на 41-годишна жена во штипската болница како последица на КОВИД-19

Во штипската болница започна истрага по алармот што го крена семејството на 41-годишната која почина од КОВИД. Случајот го објави нејзината ќерка, која јавно се посомнева во пропусти на медицинскиот персонал за време на третманот на нејзината мајка. Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека Државниот санитарен здравствен инспекторат ги испитува сомневањата на семејството Довичинска.

„Државниот санитарен здравствен инспекторат спроведува вонредна истрага за смртта на 41-годишна жена на инфективното одделение во штипската болница. По увидот, ќе ја информираме јавноста”, рече министерот Филипче.

Директорот Ален Георгијев рече дека покрај инспекторатот, формирана е и внатрешна комисија.

“Дали имало пропусти од медицинскиот персонал за време на лекувањето на пациентот, која почина на 14 ноември 2020 година, ќе објавиме по истрагата на Државниот санитарен институт и Комисијата за контрола на етички и здравствени прашања во штипската болница”, вели директорот Георгијев.

Михаела Довичинска на социјалните мрежи ја објави последната комуникација на нејзината мајка непосредно пред да почине во болницата во Штип, каде се лекуваше со кислородна терапија. Таа вели дека седум дена по ред никој од медицинскиот персонал не одговарал на нејзините телефонски повици. Според Довичинска, нејзината мајка се јавувала и испраќала пораки за да побара помош, но не добила одговор.

Михаела: “Мајко, не можам да разберам ништо што кажуваш, дали си добро?”
Пациентката: „Многу сум уморна, ќерко“
Михаела: “Добра мамо, не грижи се, само одмори, ќе сториме се што можеме, ќе биде добро”.
Пациентката: „Добро“.

На инфективното одделение во Штип, 55 пациенти се лекуваат со сериозна клиничка слика. Пренатрупаноста на болничките капацитети во градовите исто така ја отежна ефективната работа на медицинскиот персонал, сметаат надлежните. Министерството за здравство ја разгледува можноста ОРЛ клиниката и Клиниката за очни болести да ги претвори во ковид центар до крајот на оваа недела. Досега, четири интерни клиники во Скопје примаат пациенти заразени со корона.

АлсатМ