Силен земјотрес на истокот од Турција

Земјотрес со јачина од 4,6 степени денес ја погоди труската провинција Малатја на истокот од земјата, но за сега нема пријавено никаква штета.

Земјотресот се случил во 11:27 по локално време, а епицентарот му бил во градот Путурге, соопшти турскиот Директорат за вонредни ситуации и додаде дека земјотресот се почувствувал во неколку околни провинции, пренесе „АП“.

За сега не е пријавена никаква штета, но жителите се вознемирени поради потресот. Од почетокот на годината Турција ја погодина два силни земјотреси- во Измир минатиот месец кога загинаа 114 лица и во Елазиг, кога загина 41 лице.