Четири лица ранети во напад пред Белата куќа

epa08365341 US President Donald J. Trump takes questions during the Coronavirus Task Force briefing on the COVID-19 pandemic in the Rose Garden at the White House in Washington, DC, USA, 15 April 2020. EPA-EFE/SHAWN THEW / POOL

Четири лица, жена и тројца мажи, се ранети во напад пред Белата куќа, во ноќта по историските и крајно неизвесни избори во САД, јавија американските медиуми. Жртвите биле избодени, но немаат рани опасни по животот, иако сите се пренесени во болница, соопшти полицијата во Вашингтон. Полицијата соопшти дека жртвите на нападот се изјасниле како приврзаници на републиканскиот кандидат Доналд Трамп, а се трага по тројца Афроамериканци.