Бугарскиот вицепремиер Каракачанов повторно со тешки обвинувања кон Скопје

Бугарскиот вицепремиер Каракачанов повторно со тешки обвинувања кон Скопје. Според него, македонците ги присвоиле сите историски личности и имаат омраза кон сите други народи, освен Србите. Тој повтори дека Софија не стави вето на Македонија.

Красимир Каракачанов, вицепремиер на Бугарија: „Тука, од времето на Југославија, луѓето се обучени да мразат, образувани да мразат Бугари, Албанци, Грци, го сакаат само Белград и Србите. Сè друго треба да се мрази. Ние сме за нив татари, фашисти и окупатори. Излегува дека Македонците постоеле уште од времето на апостол Павле и дека Исус Христос бил Македонец. „Само ние, Бугарите, сме пониско племе.

Министерот за надворешни работи Османи рече дека и покрај грешката на ЕУ, да не започне преговори со земјата, на Македонија и останува да ги спроведе реформите, како што кажа, за да донесе повеќе Европа во земјата. За време на неговиот отчет пред собраниската Комисија за надворешни работи, Османи вети дека ќе стори сé за да се одблокира европската интеграција на земјата, со решавање на спорот со Софија.

Бујар Османи, министер за надворешни работи :„Секако, фокусот останува на Бугарија. Најдобрата опција сепак останува волјата за интензивирање на спроведувањето на договорот за пријателство, враќањето на довербата. „И покрај предизвиците во билатералните односи, фокусот на соработката во наредниот период ќе биде продолжување на политичките консултации меѓу двата министерства, официјални посети и средби на високо ниво.

Македонската опозиција инсистира на тоа дека Бугарија да има поддршка од повеќе земји-членки, па затоа бара од Османи да ги посети и тие земји, како и Софија.

Германија ќе ги продолжи своите напори да најде решение за спорот меѓу Скопје и Софија, дури и откако ќе го заврши претседателството со ЕУ кон крајот на оваа година, рече германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас. Ние сме последни кои кочиме, кога станува збор за оваа тема. Во основа, кога станува збор за блокадата, станува збор за билатералните односи меѓу Бугарија и Северна Македонија. „Луѓето треба да се потпрат на нашите ветувања“, рече Мас во интервју за ДВ.