Осуден убиец по 12 години бегство уапсен во центарот на Тетово

МВР соопшти дека за помалку од 24 часа се приведени четворица криминалци барани со потерници и со пресуди за вкупни затворски казни од 41 година.

Најголема пресуда има 39-годишен скопјанец кој за повеќе кривични дела имал пресуди за 19 години затвор, а бил приведен во близина на граничниот премин Табановце. Најдолго бегал 43-годишен тетовец кој бил осуден за убиство на 6 години и 5 месеци по што меѓународна потерница била распишана уште во 2008-ма година. Бил откриен и фатен вчера попладне.

Утрово околу 3 часот, во близина на Табановце покрај границата е фатен 39-годишниот М.З. По него имало распишана меѓународна потерница за издржување на затворска казна од вкупна должина од 19 години. Осуденикот извршил повеќе кривични дела, а е фатен во рамки на оперативната акција Бегалец. Од МВР не соопштија дали бегалецот сакал да избега од државата или живеел во реонот каде е фатен.