Во угостителски објект во тетовско кој работел по дозволеното време биле затекнати 17 гости – сопственикот е уапсен

На 13.01.2021 во 20.40 часот, по претходно добиени оперативни сознанија, полициски службеници од Полициското одделение Жеровјане извршиле контрола во угостителски објект во с.Горни Челопек, сопственост на Д.Р.(31) од с.Горни Челопек.

При контролата било констатирано дека објектот работи и внатре биле затекнати 17 лица гости и сопственикот.

Д.Р. бил лишен од слобода и приведен во полициска станица, а по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена кривична пријава по член 206 од Кривичниот законик, односно за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Објектот бил затворен од Државниот пазарен инспекторат Тетово.