Нов земјотрес во Сисак

Нов земјотрес денеска го потресе хрватскиот град Сисак.

Во 15.19 часот на подрачјето на Сисак повторно е почувствуван земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтер. Епицентарот е на 19 километри југозападно од Сисак, а се почувствувал од Банија до Загреб. Хрватска со денови ја тресат земјотреси. Само денеска има повеќе потреси. Петриња, Глина и Сисак беа најпогодени места.

Сеизмолог открива каде е можно да има нови земјотреси по силниот потрес во Хрватска.

За еден земјотрес со јачина од 6,4 степени треба да се очекуваат најмалку три земјотреси со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала, што беше забележано и во следните земјотреси кај Петриња. Дури и овие помали земјотреси можат да бидат опасни и штетни и да остават штета на зградите што се градат само направени од цигли, изјави сеизмологот Славица Радовановиќ за РТС.