Сред корона во време на забрана на собирања, во Белград откривање на споменик пред илјадници лица

Да потсетиме, во Србија е на сила забраната за собирање повеќе од пет лица. Исто така, угостителските објекти се отворени до 20 часот, а продавниците за храна до 21 часот.

 

На церемонијата присуствуваа сите важни државни политичари – претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, претседателот на парламентот Ивица Дачиќ, министрите, претседателот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, градоначалникот на Белград, Зоран Радојичиќ и неговиот заменик Горан Весиќ.

 

Пристигнале и претставници на Српската православна црква, следени од градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ и рускиот амбасадор Александар Бокан Карченко.