Шведска е првиот финалист на ракометниот Мундијал

Дојдоа на Мундијалот без осуммина стандардни ракометари поради позитивни тестови на COVID-19. Никој не ги ставаше во потесниот круг на фаворити токму поради резервниот состав на репрезентацијата.

Но, попладнево со 32:26 ја спречија Фрнација да се бори за седмата титула. Хампус Ванне беше незапирлив за Французите реализирајќи 11 голови од 13 удари, најмногу на паркетот. Кај Французите најмногу се истакна крилото Иго Дескат која реализираше 5 од 5. Кај голманите брилјираше шведскиот чувар Андреас Паличка со 11 одбрани.