Вучиќ: Инцидентите во Митровица се провокација против Србите

Српскиот претседател Александар Вучиќ, од Франција каде што денес ќе има средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, ги коментираше вчерашните политички настани на Косово велејќи дека се работи за предизборни провокации, пренесоа српските медиуми.

„Сега владее хистерија околу изборите, бидејќи се очекува победа на коалицијата околу Харадинај“, рече Вучиќ.