Тлото не мирува – земјотрес повторно ја потресе Хрватска

0
29

Околу 13 часот умерен земјотрес го погоди подрачјето на Сисак и Петриња, а се почувствувал и во Загреб.

Според првичните информации, интензитетот бил 3,7 степени според Рихер, на 10 километри длабочина.

 

Епицентарот се наоѓа во местото Маринброд, кое се наоѓа меѓу Глина и Петриња.