Кина ќе го лансира следниот ровер на Месечината во 2024 година

Кина ќе го лансира следниот ровер на Месечината во 2024 година и ќе носи опрема од Франција, Шведска, Русија и Италија, пренесе „Синхуа“.

Планот за Chang’e 6 е да слета во близина на Јужниот пол на Месечината и да собира примероци пред да се врати на Земјата, изјави менаџерот на програмата Ху Хао, цитиран од Ројтерс.

Chang’e 6 е дел од кинеското истражување на вселената, во кое се планира и робот ровер да слета на Марс.

Исто така, постојат планови за орбитална станица со екипаж, слетување на Месечината со екипаж и земање примероци од астероид.

Во декември, во претходната мисија на Месечината, Chang’e 6 ги врати примероците на Месечината на Земјата, прв пат од 1970 година.

„Chang’e 6 автоматски ќе собира примероци од Месечината за анализа и истражување“, рече Ху.

Тој додаде дека сè уште не е познато каква цел ќе имаат инструментите развиени од научниците од Франција, Шведска, Италија и Русија.

Извор Локално