Меркел денеска ќе биде вакцинирана со вакцината АстраЗенека

0
85

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе биде вакцинирана против коронавирус со вакцината на фармацевтската компанија АстраЗенека. Таа има повеќе од 60 години и ги исполнува условите за вакцинирање со вакцината АстраЗенека во Германија, пишува весникот „Велт“. Меркел претходно изрази подготвеност да ја прими вакцината од производителот АстраЗенека по нејзиното враќање во употреба во Германија.

Многу земји престанаа да вакцинираат со оваа вакцина поради згрутчување на крвта чија појава кај луѓето е поврзана со вакцината. Претходно, германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер беше вакциниран со иста вакцина во Берлин.