Од срцев удар почина таткото на младиот Бобан кој загина во несреќата кај Ласкарци

Од срцев удар почина Митко Аврамоски, татко на младиот Бобан Аврамоски кој загина во несреќата кај Ласкарци што се случи во февруари 2019 година.

Митко, кој се бореше за правда и беше еден од најгласните од семејствата на жртвите од несреќата, не издржа да го дочека утрешното рочиште за случајот „Ласкарци“.

Тој беше вработен во МВР-Гостивар, а младиот Бобан беше неговото единствено дете.

Митко почина на 55-годишна возраст.

Новото рочиште за случајот „Ласкарци“ ќе се одржи утре, а обвинети се сопственикот на „Дурмо Турс“, Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт, Ремзи Мифтари, возачот на автобусот Маноил Трифуновски и уште тројца вработени во станицата за технички преглед во сопственост на Белули.

Тие се обвинети за сторени тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот. Автобуска несреќа се случи на 13 февруари во 2019 година кај селото Ласкарци во која загинаа 16 патници, а повеќе од 30 беа повредени.

Според обвинението, главната причина за несреќата се неисправните сопирачки на автобусот и брзото возење.