По Чешка, и Бугарија се сомнева дека Русија стои зад експлозијата на нивната муниција

Бугарското обвинителство собира докази за можна вмешаност на шест Руси во четири експлозии во периодот од 2011 до 2020 година во бугарските складишта за оружје каде муницијата била наменета за извоз во Украина и Грузија.

Портпаролот на обвинителството рече дека обвинителството може разумно да претпостави дека има врски помеѓу експлозиите во Бугарија, обидот за труење на бугарскиот дилер на оружје Емилијан Гекрет во 2015 година и експлозиите во складиштето за муниција во Чешка во 2014 година.

Шестмината Руси биле во Бугарија за време на периодот во кој се случиле експлозиите во складиштата за оружје, како и обидите да се отруе Гекрет, изјави портпаролот на обвинителството Сијка Милева на денешниот состанок за информации.

„Досега собраните докази, со висок степен на кредибилитет, упатуваат на заклучокот дека целта на акциите на руските граѓани е да се запре испораката на (муниција) на Грузија и Украина“, рече Милева.

„Се собираат докази за учеството на овие шест руски државјани.

Украина е во конфликт со Русија од 2014 година, кога нејзиниот регион Крим беше припоен кон Москва, а сепаратистите поддржани од Русија започнаа бунт во источна Украина.

Тензиите меѓу Русија и Грузија се зголемија од војната во 2008 година.

Милева рече дека обвинителите работат со колегите во Чешка за да се воспостават можни врски помеѓу експлозиите во Бугарија и експлозиите во чешкиот магацин во 2014 година, во кои имало и муниција сопственост на Гекрет.

Москва ги отфрли обвинувањата на Чешка, нарекувајќи ги апсурдни, а денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја отфрли бугарската истрага. „Или бугарската страна не знаеше ништо и дури сега, откако Чешка го објави инцидентот од 2014 година, одлучи да ги засени Чесите и да погледне поназад во минатото“, изјави Лавров пред новинарите. „Или тие знаеја цело ова време, но поради некоја причина не објавија.“

Милева не именувала руски државјани и не дала други детали за нив, но рече дека тројцата Руси обвинети за обид за убиство на Гекрет биле најверојатно разузнавачи.

Обвинителите соопштиле дека експлозијата во складиштето за оружје во сопственост на компанијата „Емко“ од Гебрел, во 2011 година, две експлозии во државната компанија за вооружување „ВМЗ“ во 2015 година и четвртата во фабриката за арсенал „Арсенал“ во 2020 година, немаат очигледни технички причини.

Сите експлозии биле активирани од далечина и се случиле по избувнување на пожар, за што насилниците очигледно закажале време за да им овозможат на работниците да излезат од областа и да се избегнат жртви, рече Милева.

„Во сите четири експлозии, производството наменето за извоз во Грузија и Украина беше уништено“, рече таа.

Чешките власти минатата недела наредија повеќето руски дипломатски персонал во Прага да ја напуштат земјата, откако ги обвинија руските шпиони за минирање на складиште со муниција.

Русија возврати со иста мерка и ги протера чешките дипломати. Бугарија изрази целосна солидарност со Прага.