АВСТРИЈА:РУСКАТА И КИНЕДКАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19 НЕМА ЗАСЕГА ДА БИДАТ ВНЕСЕНИ ВО „ЗЕЛЕНИОТ ПАСОШ”

Catholic faithful wear face masks as they arrive in St. Peter's Square at the Vatican for the weekly general audience on February 26, 2020. (Photo by Tiziana FABI / AFP) (Photo by TIZIANA FABI/AFP via Getty Images)

Министерството за здравство на Австрија појасни дека лицата кои биле вакцинирани во странство со руска или кинеска вакцина против коронавирусот нема да бидат третирани како вакцинирани, односно нема да можат да користат угостителски услуги, хотели, фризери без негативен тест.

„Зелениот пасош“, што Австрија го воведува како „билет“ за угостителски објекти, базени и хотели, нема да може да вклучува вакцини кои не се одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА), поточно руската – Спутник В и кинеската Синофарм.

Сите оние кои биле вакцинирани во странство со тие вакцини, ќе треба да бидат тестирани пред да ги користат „слободите“ што ќе следат со олеснување на мерките од 19 мај, соопшти Министерството.

Министерството исто така не советува лица вакцинирани со руски или кинески вакцини да бидат повторно вакцинирани во Австрија.

Во „зелениот пасош“ ќе има доказ за вакцинација, негативен тест и доказ за прележан Ковид-19.

„Како доказ за вакцинирање, ќе бидат потврдени само оние вакцини одобрени од ЕМА, имено Бионтех-Фајзер, Модерна, Астра Зенека и Џонсон и Џонсон“, се вели во соопштението на Министерството.