Мика ги тераше момчињата да не допираат по интимините делови – Откриено што се случувало зад вратите во школата по глума

0
1

Ученичка на школата за глума на наставникот Мирослав Мајк Алексиќ, кој е обвинет за силување и незаконски сексуални дејствија, Т.С. (48) откри дека ги натерал да зборуваат за ерогени зони, кога учесниците имале 13 години и додаде дека сите се срамат од тоа. Таа изјави дека Алексиќ им рекол на девојчињата да ги допираат момчињата по интимните делови на телото.

“Тој побара од нас да ги затвориме очите, а потоа момчињата да ги истргнат рацете по целото тело, од глава до петици. И на интимните делови. Сите бевме многу засрамени. Бев збунета и ужасната, но Мики не ми дозволи да кажам „не“.! Мика избра кој со кого ќе биде во пар. Се сеќавам, момчето што беше со мене се викаше Војкан, го заборавив неговото презиме. Мика подоцна побара да опишеме како се чувствуваме. Јас јасно се сеќавам, Реков „гадно“, а тој беше бесен и ме натера точно да го опишам “, рече таа и додавајќи:

“Се обидов да си го објаснам тоа како актерска вежба, затоа што треба да го сториме тоа и на филм. Дури подоцна, кога пораснав, сфатив колку е тоа ненормално. Децата не снимаат секси сцени“.

Т.С поради одговорот што го дала тогаш, Мика Алексиќ ја избркал од школата за глума и и рекол да не доаѓа повеќе, бидејќи таа не припаѓа таму.

“Тој го стори тоа, како и сè друго, пред сите, за да ме понижи уште повеќе. Мене дојде како спас, никогаш не би се осмелила да заминам сама”, вели Т.С.

“Бев уморна од целиот тој актерски свет, немав ниту амбиција да се запишам на Академијата. Тоа беше чудна мешавина од омраза, фасцинација со моќен и харизматичен човек и желба да го задоволам, но и страв од неуспех, што на крајот и се случи. “, рече Т. С., која никогаш не разговарала со никого на оваа тема до неодамна.

T. С. раскажува дека не сите деца имале ист третман. Некои деца на познатите имаа подобар статус и Мика ги малтретираше помалку.

Како што вели, им било најтешко на оние кои биле срамежливи или преосетливи, како што била таа.