ПРАВИЛАТА ЗА ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА ПРОДОЛЖЕНИ ДО 31 МАЈ

0
1
epa08520653 A car heading towards Greece at the border crossing 'Evzoni' between North Macedonia and Greece, near the southern city of Gevgelija, North Macedonia, 01 July. Greece reopened the Evzoni border crossing with North Macedonia to EU citizens and from 14 other countries which are on a list approved by EU authorities. All travelers arriving to Greece are required to fill a Passenger Locator Form (PLF) at least 48 hours before check-in. The form is part of the country's planning for protection against the coronavirus disease (COVID-19) pandemic and will allow authorities to create barcodes for travelers so that testing of new arrivals can be targeted. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

За влез на територијата на Грција задолжителен е сертификат за вакцинација или негативен ПЦР тест, но алтернативно може да се прикаже потврда за прележан Ковид-19. Овие правила за влез беа воведени минатата недела, а властите во Грција одлучија тие да бидат продолженидо 31 мај 2021 година.

Граничниот премин Евзони (Богородица) е единствениот кој е отворен за македонските граѓани со работно време од 7 до 23 часот по локално време, односно од 6 до 22 по македонско време.

Инаку, денеска за прв пат од почетокот на пандемијата се забележува зголемена сообраќајната раздвиженост на граничниот премин Богородица.

Тоа беше забележливо уште во текот на вчерашниот ден, бидејќи македонски државјани заминуваат во Грција за продолжениот викенд.

Предусловите и неопходните документи за влез во Грција се опишани во посебен член на министерската одлука. Како што јавува МИА, сите посетители „независно од државјанството и начинот на влез во земјата“ имаат две опции и една алтернативна можност во однос на документите кои треба да ги приложат во врска со Ковид-19.

Првата опција е целосно завршена вакцинација 14 дена пред патувањето и да достават сертификат за вакцинација на англиски, француски, германски, италијански, шпански или руски јазик издаден од јавна установа.

Втората опција е негативен ПЦР тест направен 72 часа пред патувањето одобрен од државата на потекло.

Алтернативно посетителите на Грција може да достават потврда за прележана болест или позитивен резултат од ПЦР или антиген (брз) тест што е валиден од два до девет месеци од датумот на заболување наведен во документот издаден од јавна установа или од лаборатории одобрени од државата на потекло, се вели во министерската одлука.

Северна Македонија заедно со уште 20 држави е во исклучоците од забраната за влез во Грција за државјани на трети земји.