Словенија го постави израелското знаме на зградата на Владата

Денес, Словенија го посочи синото и белото знаме на Израел како знак на солидарност со еврејската држава.

„Во знак на солидарност, го посочивме знамето на Израел на зградата на Владата“, објави Владата на Словенија на Твитер и објави фотографија на која се гледа.

„Ние ги осудуваме терористичките напади и стоиме покрај Израел“, се додава во пораката.

Во петокот, Израел одговори со артилериски оган и воздушни удари на новиот пакет ракетни напади од таа палестинска територија, управувана од исламистички екстремист Хамас, интензивирајќи го конфликтот во кој беа убиени повеќе од 120 Палестинци.

Најинтензивните судири меѓу Израел и палестинските екстремисти од Газа од војната во 2014 година, беа проследени со судири меѓу Евреите и Арапите во рамките на Израел.