БЛИНКЕН: САД РАЗГЛЕДУВА ОПЦИИ ЗА ЗАТВОРАЊЕ НА ЗАТВОРОТ ГВАНТАНАМО

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден разгледува опции за повторно воведување на позицијата пратеник во Стејт департментот за затворање на затворот во поморската база Гвантанамо во Куба, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Затворот е формиран за странци по терористичките напади врз Њујорк и Вашингтон на 11 септември 2001 година.

Поранешниот демократски претседател на САД, Барак Обама се обиде да го затвори, но неговиот наследник, поранешниот претседател на Републиканската партија Доналд Трамп беше против.

Актуелниот претседател на САД го поддржува затворањето на овој центар за притвор.

Во тој американски воен затвор некогаш биле држени до 800 затвореници, а сега останаа околу 40. На деветмина им е препорачано да бидат префрлени во други земји.