(Видео)Дрон влета во лавата на вулкан на Исланд, снимена ерупцијата одблизу

0
1

Дрон влета во лавата на вулкан на Исланд каде што неговата камера сними зачудувачки снимки.

Ерупцијата на вулканот кај Рејкјавик се случи на 19 март, потврди сеизмолог од Исланд.

За неколку недели беа регистрирани дури 50.000 земјотреси на Исланд, што укажува на можна ерупција.

Ерупцијата се случи во ненаселена област, па затоа лавата не предизвика значителни проблеми. Ова беше прва ерупција во Исланд по цели 900 години.

Скај Њуз објави снимки од дронот кој влетал во лавата на вулканот и им овозможи на сите да ја видат неверојатната појава.