Во изминатото деноноќие регистрирани се 6 нови случаи на КОВИД-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.147 тестирања, а регистрирани се 6 нови случаи на КОВИД-19 од:

Скопје – 3, Тетово – 2 и Струмица – 1.

Регистрирани се 4 оздравени пациенти од:

Скопје, Тетово, Делчево и Крушево – по 1.

Не се регистрирани починати лица.

Направени се 3.147 тестови преку: ИЈЗ-388, ЦЈЗ Скопје-48, ЦЈЗ Битола-48, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово–13, ЦЈЗ Куманово–42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-6, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-5, Институт за микробиологија–20, МАНУ-49, Жан Митрев (Филип Втори)-96, Авицена-210, Биотек-185, Систина-125, лабораторија Лаор-220, Синлаб-19, Ремедика-12, Плодност–40, Генеа–45, Никоб лаб-415, ВФВ Медикал-25, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.103.

Досега во земјата се направени вкупно 870.380 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.669, бројката на оздравени пациенти е 149.950, на починати е 5.484, а бројот на активни случаи изнесува 235.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68656, Активни 88

Куманово 8882, Активни 28

Прилеп 8327, Активни 18

Тетово 7248, Активни 22

Битола 6305, Активни 7

Велес 5473, Активни 5

Гостивар 5181, Активни 7

Кавадарци 5154, Активни 1

Охрид 5019, Активни 17

Штип 4961, Активни 1

Струмица 4119, Активни 6

Струга 2981, Активни 1

Кочани 2792, Активни 1

Кичево 2596, Активни 16

Гевгелија 2195, Активни 1

Неготино 2184, Активни 0

Свети Николе 1524, Активни 1

Ресен 1234, Активни 0

Крива Паланка 1227, Активни 5

Радовиш 1161, Активни 1

Берово 1029, Активни 0

Делчево 973, Активни 0

Дебар 942, Активни 1

Виница 886, Активни 2

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 666, Активни 0

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 2

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 3

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0