Вучиќ: Србија и Косово не се две држави

Албанските лидери во Приштина се заинтересирани само да распишат локални избори на Косово во октомври и дека во утрешната рунда дијалог ќе постапат соодветно, како да не постоел дијалог досега, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва пред разговорите меѓу делегациите на Белград и Приштина во Брисел.

„Тие ќе бараат Белград и Приштина да бидат третирани како еднакви страни, како две суверени држави и тоа не е можно“, рече Вучиќ од Брисел за ТВ Пинк.

Според него, луѓето во Србија очекуваат нашиот одговор да биде „не“ на секое прашање и да чекаме да се случи нешто во иднина што ќе промени сè, а тоа нема да се случи“, рече Вучиќ, додавајќи дека тој никогаш не бил за т.н. замрзнат конфликт.

Од друга страна, додаде тој, има илјадници и илјадници лаги дека ќе сториме нешто спротивно на нашиот интерес, а тоа го прават оние кои ги уништија нашите интереси.

Тој додаде дека има некои теми кои се исклучително важни за нас и кои ќе ги покрене утре.

„Една од тие теми се водат за исчезнати лица, и јас сакам за прв пат да навлезам во деталите за суштината на тој проблем. Имаме и големи проблеми поврзани со енергијата “, посочи Вучиќ.

Тој изјави дека пред неколку години било утврдено дека има околу 3.000 исчезнати лица, а во меѓувреме биле пронајдени 1.633 лица.

„Станува збор за цивилизацијата кон жртвите и нивните семејства“, вели Вучиќ.

Вучиќ исто така истакна дека никогаш нема да ја признае независноста на Косово.

„Да ми ја извртат раката, јас никогаш нема да ја признаам независноста на Косово“, истакна Вучиќ.

Да потсетиме, дијалогот за нормализација на односите меѓу Србија и Косово продолжува утре во седиштето на Европската унија (ЕУ) во Брисел.Тоа ќе биде прва средба меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти.