НАПАД НА СЕЛО ВО БУРКИНА ФАСО УБИЕНИ СТО ЦИВИЛИ И ЗАПЛЕНЕТИ НИВНИТЕ ДОМОВИ

0
2

Вооружени лица убија 100 цивили во напад врз село во северниот дел на Буркина Фасо, соопшти владата на таа африканска земја.

„Напаѓачите го извршиле нападот синоќа и ги убиле жителите на селото Солхан, а нивните домови ги запалиле”, се додава во соопштението.

Владата ги означи напаѓачите како терористи. Други детали сè уште не се објавени.