НИТУ ЕДЕН ПОЧИНАТ, И НОВИ 8 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС

Денес за прв пат по 2 септември 2020 не бележиме ниту еден починат од Ковид. Вирусот е далеку од победен, но оваа мала победа ни влева надеж дека сме се поблиску до ставање крај на агонијата. Сепак, мерките мора да продолжиме да ги почитуваме, а еднствен начин да го намалиме бројот на жртви е масовно да се вакцинираме.
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.068 тестирања, а регистрирани се 8 нови случаи на КОВИД-19 од:Скопје – 3, Тетово – 2, Велес, Кичево и Охрид- по 1.

Регистрирани се 9 оздравени пациенти од:Скопје – 3, Куманово, Тетово, Велес, Гостивар, Свети Николе и Ресен – по 1.
Нема пријавено починато лице.

Направени се 3.068 тестови преку: ИЈЗ-120, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-71, ЦЈЗ Прилеп-50, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–35, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 5, ГОБ 8-ми Септември-12, Институт за микробиологија–66, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-174, Авицена-275, Биотек-391, Систина-118, лабораторија Лаор-374, Синлаб-30, Ремедика-13, Плодност–107, Генеа–43, Никоб лаб-329, ВФВ Медикал-94, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 708.

Досега во земјата се направени вкупно 834.099 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.536, бројката на оздравени пациенти е 149.628, на починати е 5.471, а бројот на активни случаи изнесува 437.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)Скопје 68611, активни  189Куманово 8868, активни  52Прилеп 8318, активни  33Тетово 7232, активни  28Битола 6304, активни  18Велес 5471, активни  3Гостивар 5180, активни  14Кавадарци 5153, активни  0Охрид 5011, активни  19Штип 4959, активни  2Струмица 4113, активни  6Струга 2981, активни  4Кочани 2791, активни  4Кичево 2578, активни  26Гевгелија 2195, активни  3Неготино 2184, активни  4Свети Николе 1523, активни  1Ресен 1234, активни  0Крива Паланка 1222, активни  2Радовиш 1161, активни  7Берово 1029, активни  0Делчево 972, активни  4Дебар 941, активни  2Виница 886, активни  5Пробиштип 789, активни  0Валандово 666, активни  1Богданци 494, активни  0Крушево 490, активни  1Демир Хисар 400, активни  3Демир Капија 396, активни  0Кратово 376, активни  3Македонски Брод 359, активни  1Пехчево 268, активни  0Македонска Каменица 249, активни  2Дојран 132, активни  0