Османи: Доколку Грција го признае Косово, ќе се продлабочат односите меѓу двете земји

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, денеска во Приштина изјави дека Грција постојано се залага за визна либерализација и дека ќе го поддржува и помага Косово на неговиот европски и евроатлантски пат.

Шефот на грчката дипломатија денеска во Приштина се состана со претседателката на Косово, Вјоса Османи Садриу, премиерот Албин Курти и министерот за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доник Гервал Шварц.

Како што беше најавено, претседателката на Косово истакнала дека односите меѓу двете земји се добри и дека признавањето на Косово од страна на Грција дополнително ќе ги продлабочи „билатералните и мултилатералните односи меѓу двете земји“.

Во тој контекст, Османи ја истакнала важноста на учеството на Косово во евро-атлантските безбедносни механизми.

Косовската претседателка исто така ја истакна потребата од зголемување на трговската и економската размена, како и соработка во областа на туризмот и културата.