ПУТИН ГО ОБВИНИ САД : „НЕ ЗАПОЧНАВМЕ ПРВИ”

0
1

Рускиот претседател Владимир Путин го обвини Вашингтон за двојни аршини за одговор на немирите на Капитол Хил.

Овие немири беа предизвикани на 6 јануари од приврзаниците на Доналд Трамп, барајќи Конгресот да не ја потврди изборната победа на Џо Бајден, пренесува Гласот на Америка.

„Не беше само толпа, туку луѓе кои доаѓаа со политички барања“, рече рускиот претседател и додаде дека се покренати обвиненија против учесниците во немирите, додека САД го критикуваат одговорот на белоруските власти на протестите против влада.

Говорејќи на економскиот форум во Санкт Петербург, Путин рече дека ќе разговара за контролата на оружјето, глобалните конфликти, пандемиите и климатските промени со американскиот претседател Џо Бајден на самитот на 16 јуни во Женева.

„Треба да најдеме начин да ги подобриме односите што сега се на екстремно ниско ниво. Немаме проблеми со Соединетите држави, но тие имаат проблеми со нас. Тие сакаат да го запрат нашиот развој и јавно да разговараат за тоа. Економски ограничувања и обиди да се влијае врз нашата внатрешна политика произлегуваат од тоа “.

Односите меѓу САД и Русија дополнително се влошија во 2014 година, кога Москва го анектираше украинскиот полуостров Крим, а потоа САД ја обвинија Русија за мешање во изборите во 2016 година, како и за бројни сајбер напади.

Путин повтори дека Русија ги отфрла обвинувањата за мешање во изборите. Тој рече дека не очекува значителни резултати на самитот со Бајден и повтори дека Москва не е виновна за сегашните односи меѓу САД и Русија.

„Ние не бевме првите што започнавме со влошување на односите. Ние не воведовме санкции, туку Соединетите држави, кои ја користат секоја можност за тоа, дури и кога нема основа, само затоа што нашата земја постои. Знаете што е проблемот? Еве, ќе ви кажам како поранешен граѓанин. Сите империи мислат дека се моќни и можат да прават грешки. Но, проблемите се натрупуваат и ќе дојде ден кога веќе нема да можат да се решат. А, САД одат по патот на Советски Сојуз.”

Рускиот претседател исто така негираше дека Москва организирала сајбер напади врз американскиот нафтовод и фабриката за месо.

„Се надевам дека луѓето разбираат дека нема такви руски активности. Слушам за фабрика за месо, глупости. На сите ни е јасно дека ова е смешно. Нафтовод? Подеднакво апсурдно”, рече Путин и додаде дека обвинувањата на САД за сајбер нападите беа само уште еден начин.да се предизвикаат конфликти пред самитот со Бајден.

Претседателот на Русија зборуваше за пандемијата и како реагираше Москва на тоа и оцени дека руските вакцини против Ковид се забранети од политички причини.

Тој апелираше до граѓаните што побрзо да се вакцинираат, а експертите проценуваат дека Русија до август ќе успее да вакцинира 69 милиони од 146 милиони жители.

Машки магазин