Трагедија на базен: Момче почина откако се обиде да направи салто

0
1

Н.С. (15), кој почина откако беше повреден во базенот на Кошутњак, според очевидци, се обидел да направи салто од работ на базенот и да скокне во водата, но удрил во главата и се здобил со повреда.

Момчето почина по еден час борба на лекарите за неговиот живот. Како се случи трагедијата, сè уште не е официјално објавено, но очевидците што ги затекнаа новинарите на Нова.рс на самото место, рекоа дека тинејџерот се обидел да скокне.

„Младиот човек скокна во водата од работ на базенот и се обиде да направи салто. Тој незгодно отскокна и ја удри главата на работ на базенот. Кратко време бил во вода, а потоа спасувачите го извлекле и започнале со реанимација. Брзата помош пристигна веднаш “, вели еден од пливачите од Кошутњак.

Како што се испостави, младиот човек бил во друштво на неговиот татко на базен.